Znak zapytania nad zamkiem w Niedzicy

Niedzica to pięknie położona miejscowość, z losami której związana jest niezwykła historia tutejszego zamku. Od czasów powojennych przyciąga on turystów legendom o zaginionym testamencie Inków, mającym prowadzić do legendarnego skarbu. Faktem bezsprzecznym jest, że gmach, zwany Dunajcem, wybudowany został w XIV wieku przez ród Berzeviczych, do których należały okoliczne ziemie. Do dziś w doskonale zachowanym stanie wznosi się na skarpie nad obecnym Zalewem Czorsztyńskim, powstałym przez postawienie zapory na Dunajcu. Zamek kilkukrotnie przechodził z rąk do rąk, a jego ostatnimi właścicielami był węgierski ród Salamonów. Po II wojnie światowej przeszedł na własność państwa, a po przeprowadzeniu prac konserwatorskich zarządzanie nim przejęło Stowarzyszenie Historyków Sztuki.

Dzisiaj w jego wnętrzach mieści się muzeum, pokazujące wyposażenie komnat od średniowiecza do pierwszej połowy II wieku, a także pokoje gościnne. W sezonie od maja do września dostępny jest również zabytkowy spichlerz z urządzoną w nim wystawą etnograficzną. Okazjonalnie w zamku odbywają się imprezy oraz wystawy czasowe. Sam w sobie ma bogatą historię, a dodatkową atrakcją może być także to, że był on miejscem, gdzie kręcono ujęcia do niejednego filmu. Jednakże najbardziej intrygująca historia, czyniąca z niego jedno z najbardziej tajemniczych miejsc w Polsce, to rzekomy skarb Inków.

Spadkobierca królewskiej dynastii Inków i bratanek przywódcy powstania przeciw Hiszpanom w XVIII wieku miał ożenić się z Uminą – córką potomka budowniczych, który wyjechał do Peru szukać szczęścia i bogactwa. Po prześladowaniach mieli uciekać do Europy, przez pewien czas chroniąc się w murach twierdzy w Niedzicy, gdzie Umina ukryła testament swojego ludu. Potem została zamordowana, a jej syn w tajemnicy adoptowany. Podobno kipu – węzełkowe pismo Inków – znaleziono po II wojnie światowej, jednak zaginęło wraz ze śmiercią w wypadku samochodowym spadkobiercy rodu. Według części podań testament miał wskazywać skarb zatopiony w jeziorze Titicaca, niektóre wersje mówią jednak, że jego część ukryto także na samym zamku lub w jego pobliżu.

Chociaż nie ma dowodów na prawdziwość tej legendy, to wydarzenia sięgają czasów tak współczesnych, że wiele osób przekonanych jest o jej prawdziwości. Tak czy inaczej to piękne miejsce, warte zobaczenia. Można wypoczywać nad zalewem czy na górskich szlakach, korzystać z aktywnego wypoczynku w siodle, na rowerze, spływów Dunajcem, zwiedzać okoliczne miejscowości. Na turystów czeka rozbudowana oferta noclegowa i nastrojowe karczmy {}. Dominują małe pensjonaty i gospodarstwa oferujące noclegi. Niedzica to wspaniałe miejsce dla poszukiwaczy przygód i miłośników górskich pejzaży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>