Ratusz w Siedlcach

Siedlce to miasto liczące ponad 70 tysięcy mieszkańców. Bardziej jest kojarzone z województwem lubelskim, mimo iż oficjalnie i administracyjnie leży w mazowieckim. Nie można powiedzieć, że jest to miasto turystyczne, co wcale nie oznacza, że nie jest miastem dla turysty. Ma ono niezbędną bazę noclegową, kilka knajp i restauracji, kina i galerie handlowe. Hoteli w Siedlcach [] jest w sumie kilkanaście, jak na miasto o takiej liczbie ludności jest to ilość wystarczająca. Poza tym jest to dość młode miejsce, jeżeli chodzi o mentalność – znajduje się tu Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny, który ma kilka oddziałów. Duża liczba studentów działa na ulice miasta jak krem na zmarszczki, wypełnia je i dodaje polotu.

Warto zwrócić uwagę na kilka walorów historycznych i architektonicznych. Po pierwsze należy poznać serce miasta – ratusz. Od niego należy rozpocząć zwiedzanie Siedlec. Powstał on w latach sześćdziesiątych XVIII wieku, a wszelkie zapiski wskazują że wzniósł go Zygmunt Deybela. Myślenie, że był to pierwszy i jedyny ratusz miejski jest niestety błędne. Budynek, który mamy okazję dziś podziwiać powstał na miejscu kilku ratuszy, które były na jego miejscu. Jeżeli chodzi o sam kształt to mamy tu plan krzyża – czyli ratusz handlowy, bardzo popularny w dawnych czasach. Coś jak dzisiejsza galeria handlowa – skrzydła i ramiona budynku stanowiły miejsce i boksy dla sklepów i zaplecze dla handlarzy. Same pomieszczenia administracyjne znajdowały się na wieżowej części, która była umieszczona w centralnym punkcie budynku. Przez kilkaset lat swojego istnienia każdy dodawał coś od siebie do stylistyki ratusza przy okazji remontów i modernizacji, dlatego dziś mamy tu swego rodzaju mieszankę gustów i stylów.

Dolna część budynku to typowo barokowe lub późnobarokowe zapędy stylistyczne. Jeżeli mowa o górnych częściach to mamy tu przedstawiony wyraźny zarys klasycyzmu, a sama wieża to ewidentne rokoko. Na samej wieży mamy wizerunek Atlasa, który niesie na ramionach kulę ziemską. Obecnie ratusz otacza rynek typowy dla tego klimatu. Jak w każdym mieście, wokół ratusza toczyło się życie gospodarcze i kupieckie, a dziś jest to po prostu dobre miejsce do wypoczynku, spacerów i towarzyskich spotkań wspartych kilkoma knajpkami i kawiarniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>