Poznaj historię Sorkwit

Wśród jezior, na mazurskiej ziemi znajduje się piękna, malownicza wieś Sorkwity. Na pierwszy rzut oka można pomyśleć, że wieś jak to wieś, niczym szczególnym się nie wyróżnia. W tym przypadku mamy jednak do czynienia z miejscem o średniowiecznych korzeniach. Miłośnicy historii i przyrody odnajdą tutaj idealne miejsce na odpoczynek.

Sorkwity w średniowieczu były grodziskiem Prusów. W tym miejscu warto zaznaczyć, że jego niewielkie pozostałości zachowały się do dnia dzisiejszego. Kierując się na zachód od cmentarza można podziwiać wczesnośredniowieczne grodzisko pruskie. Początkowo wieś Sorkwity nosiła pruską nazwą Sarkewite. Za założyciela uznaje się wielkiego mistrza krzyżackiego Winricha von Kniprode (https://pl.wikipedia.org/wiki/Winrich_von_Kniprode), a początek istnienia datuje się na rok 1379. Dalej źródła historyczne podają, że od 1451 roku wieś należała do Jana z Krenit Przebędowskiego. Majątek liczył 2250 hektarów i następnie został odsprzedany Jerzemu von Schlibenowi. Ród Schliebenów opiekował się ziemią przez 130 lat. Nowy właściciel przejął Sorkwity w 1599 roku. Nijaki Zygmunt von Egoffstein odkupił ziemię, jednak nie do końca wiadomo w jakich okolicznościach nastąpiła zmiana właściciela. Następne wzmianki na temat tej mazurskiej wsi w źródłach historycznych podają, że w latach 1693-1750 Sorkwity były w posiadaniu rodu von der Groeben. W końcu od schyłku XVIII wieku, Sorkwity były w posiadaniu polskiego rodu Bronikowskich. Po ponad pięćdziesięciu latach opieki nad mazurskim majątkiem przez Bronikowskich, ziemia została odkupiona przez magnatów z rodu von Mirbach. Rodzina Mirbach zamieszkiwała na tym terenie aż do drugiej wojny światowej. Dzięki nim obszar ziemi rozrósł się do ogromnych rozmiarów 5770 ha. Ostatnie informacje o właścicielach Sorkwit datowane są na rok 1921, kiedy to majątek należał do rodu Paleske.

Dosyć burzliwe losy mazurskich Sorkwit spowodowały, że do dnia dzisiejszego wieś cieszy się dużym zainteresowaniem turystycznym. Jest to idealne miejsce na krótki wypad na weekend lub trochę dłuższe wakacje z dala od szybkiego życia w mieście. Ale skoro urlop, to również warto pomyśleć o noclegu (). Noclegi w Sorkwitach to idealna opcja dla par, rodzin czy samotnych wypraw. Baza noclegowa jest mocno rozwinięta, z roku na roku wraz z przybywającą liczbą turystów rośnie ilość miejsc noclegowych. Dla kochających historię istnieje możliwość noclegu w zabytkowym pałacu, głównej atrakcji wsi, gdzie znajduje się dom wczasowy. Dla lubiących domowe warunki pozostaje oferta agroturystyczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>